काठमाडौं –  विश्वभर मंकीपक्सका केसहरू तीव्र गतिमा बढिरहेका छन् । वास्तविक खतराको घण्टी युरोपमा बजेको छ । जहाँ पहिलो पटक मंकीपक्सका केसहरूको रेकर्ड संख्या रिपोर्ट भइरहेको छ।


ADVERTISEMENT


युरोपमा हालसम्म करिब १०० मंकीपक्सका बिरामी फेला परेका छन् । यो प्रवृत्तिलाई गम्भीरतापूर्वक लिएर विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले आकस्मिक बैठक बोलाएको छ । बैठकमा धेरै विषयमा विस्तृत छलफल भएको थियो । मंकीपक्सलाई महामारी घोषणा गर्ने कि नगर्ने विषयमा पनि बहस भएको थियो ।


ADVERTISEMENT

# # #


अहिले युरोपका ९ देश बेल्जियम, फ्रान्स, जर्मनी, इटाली, नेदरल्यान्ड्स, पोर्चुगल, स्पेन, स्वीडेन र बेलायतमा मंकीपक्स रोगले निकै प्रभाव पारेको छ । यसबाहेक अमेरिका, अष्ट्रेलिया र क्यानडामा पनि मंकीपक्सको बढ्दो केसले चिन्ता बढाएको छ। तर यी बढ्दो केसहरूको बीचमा विज्ञहरू विश्वास गर्छन् कि यो रोग महामारी बन्न सक्दैन किनभने यो कोरोना जत्तिकै छिटो फैलिने छैन। यसबाट संक्रमित हुन पनि सजिलो छैन ।

यस सम्बन्धमा रोबर्ट कोच इन्स्टिच्युटका प्रोफेसर फेबियन भन्छन् कि यो महामारी लामो समयसम्म फैलिन गाह्रो छ। यस रोगका केसहरू सजिलैसँग अलग गर्न सकिन्छ, एकै ठाउँमा रोक्न सकिन्छ। खोपहरूले पनि मंकीपक्सको प्रभावलाई उल्लेखनीय रूपमा कम गर्न सक्छ। तर डब्लुएचओका युरोपेली प्रमुख यस मंकीपक्सको बारेमा बढी चिन्तित छन्। उनका अनुसार युरोपका मानिसहरु धेरै पार्टीमा गएर गर्मीमा छुट्टी मनाउन गएमा यो रोग थप फैलिने सम्भावना हुन्छ ।

युरोपेली देशहरूमा मंकीपक्सको पहिलो केस ७ मेमा रिपोर्ट गरिएको थियो। त्यो व्यक्ति पनि नाइजेरियाबाट आएका थिए। मंकीपक्सका धेरैजसो केस अफ्रिकी देशहरूमा पाइन्छ। त्यहाँ २०१७ देखि केसहरू बढ्दै गएका छन्। तर चिन्ताजनक प्रवृत्ति यो छ कि अब युरोप पनि यो दौडमा सामेल भएको छ।

अहिलेको लागि अनुसन्धानले के देखाउँछ भने बिफर विरुद्ध प्रयोग गरिएको खोप मंकीपक्सको बिरूद्ध पनि प्रभावकारी छ। त्यो खोप ८५ प्रतिशतसम्म प्रभावकारी मानिएको छ। यसले अस्पतालमा भर्ना हुने बिरामीमा पनि गम्भीर लक्षण देखिँदैन ।


ADVERTISEMENT

#
#


मंकीपक्सको लक्षणका बारेमा कुरा गर्दा संक्रमित भएको पाँच दिनभित्र ज्वरो आउने, कडा टाउको दुख्ने, ढाड सुन्निने, ढाड दुख्ने, मांसपेशी दुख्ने र थकान जस्ता लक्षण देखिन्छन् । मंकीपक्स सुरुमा चिकनपक्स, दादुरा वा बिफर जस्तै देखिन्छ। ज्वरो आएको एकदेखि तीन दिनपछि यसको प्रभाव छालामा देखिन थाल्छ । शरीरमा पिम्पलहरू देखा पर्छन्। हात, खुट्टा, हत्केला, खुट्टाको पैताला र अनुहारमा स(साना पिम्पल देखिन्छन्। यी पिम्पलहरू घाउ जस्तै देखिन्छन् र आफै सुक्छन् र झर्छन्।

प्रतिकृया

प्रतिकृया